Копашново - сільський сайт

Село посеред світу ...

  • Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта

Прес-конференція по проблемам реформи з децентралізації

Печать PDF

ПРОЦЕС ОБ'ЄДНАННЯ ГРОМАД У ХУСТСЬКОМУ РАЙОНІ СВІДОМО БЛОКУЮТЬ! –ЗАЯВЛЯЮТЬ СІЛЬСЬКІ ГОЛОВИ ТА КЕРІВНИКИ РОБОЧИХ ГРУП

Представники громад Хустщини кажуть, що здаватися не збираються і якщо справа не зрушить на рівні області та держави,
звертатимуться в міжнародні інституції з приводу протидії добровільному об’єднанню громад у районі та загалом у краї.

presskonПро це сьогодні в Ужгороді заявили представники громад Хустщини на прес-конференції, присвяченій проблемам реформи з децентралізації. Вони розповіли, як триває в районі процес добровільного об'єднання громад і що заважає тому, аби реформа була нарешті втілена.

 

Нижньоселищанський сільський голова Іван Шоля розповів: процес об'єднання був початий у 2015-му році з пропозиціями селам Нанково і Копашнево сполучитися в одну громаду з центром у Нижньому Селищі. (Це село розташоване у 15 км від Хуста, населення за офіційною статистикою складає 2961 чоловік, а за господарськими книгами 3341 людину.) У процесі обговорення брали участь представники й освітніх та інших соціальних закладів, близько 300 людей були присутні на загальних зборах, а загалом в процесі обговорення взяли участь більше 1200 осіб. Разом з тим, згодом Нанково відмовило приєднатися до Нижнього Селища. Тоді вирішили йти до об'єднання двома селами.

gangur 1solja

"Нам допомагав Офіс реформ – надавали юридичну і практичну допомогу, це триває досі – допомагають отримати дозвіл на об'єднання. Також ми виїжджали на Тячівщину в ті об'єднані громади, котрі вже існують і добре ґаздують. У Тячівській і Вільховецькій  побачили результати об'єднання, і зрозуміли, що хотіли б і самі так господарювати", - розповідає Іван Шоля. І веде мову далі. "Ми підготували всі документи за Законом про добровільне об'єднання територіальних громад, пакет був поданий в ОДА на отримання дозволу, але нам було відмовлено і повернене на доопрацювання. Що ми, звісно ж, зробили, та подали, і знову дістали повернення "на доопрацювання", хоча за законом нема жодних перепон для того, аби громада була об’єднана. Вбачаємо, що процес штучно гальмують в ОДА і РДА".

Копашнівський сільський голова Юрій Гангур інформує: сільська рада поєднує села Копашнево, Хустець, Поляна і Лунка, три населені пункти мають статус гірських, населення – 5243 людини.

"Відколи була прийнята пропозиція, обговорення йшло в трьох сільських радах – Нижнє Селище, Копашнево і Нанково - ми хотіли саме так, бо нас усе поєднує – інфраструктура, автомобільне сполучення… Та в Нанкова дуже привабливе географічне розташування, і вони отримали пропозиції також і від Ізи й Хуста. Загалом можу сказати, що одразу відтоді, коли почали обговорювати ці процеси об'єднання, жодна сільська рада на Закарпатті не пішла таким демократичним шляхом. Ми мали приклад на Тячівщині – Тячівська і Вільховецька громади, остання з яких подібна на нас за віддаленістю, площею, населенням… Копашнівська сільрада створила робочу групу, куди увійшли всі керівники установ, які є на території сільради, представники бізнесу, громади, тощо і ми поїхали вивчати досвід – а саме не в центр нової громади, а у віддалені точки. Побачили: так, треба брати на себе відповідальність, але ґаздувати – можна, і можна розвиватися".

"У різні роки 150-200 тисяч гривень виділялося райрадою на село, й ремонт доріг ніколи до нас не доходив. Зараз же робоча група працювала не так над тим, що можемо мати від держави, але в першу чергу над тим, що можемо зробити самі: розвиток інфраструктури, створення робочих місць… Проходили громадські слухання і ми надали згоду на об'єднання. Почалися процеси обговорення. Варто зауважити: відсотків 70 працездатного населення чоловіків в літній час на заробітках. Відтак усіх ми не могли охопити, але, спілкуючись у сім'ях, бачимо спільну думку. Проти об'єднання ніхто не виступав. На сесії сільської ради ми затвердили звернення і опитувальний лист. Вивчили думку і прийняли рішення про об'єднання", - розповідає Юрій Гангур. "Але 16 серпня була сесія райради. Копашнівська сільська рада, для інформації, за 25 років була дотаційна на 90%. Коли на сесії було дано клопотання на виділення коштів на зарплату бюджетникам, як це робилося зазвичай, воно чомусь було проігноровано".

"На мою думку, тут іде дуже великий супротив. Отут є переді мною закон. І в ньому є третій розділ "Державна підтримка добровільного об’єднання територіальних громад", де зазначено: підтримку здійснюють місцеві адміністрації. А вони цього не роблять. Не просто не забезпечують жодного сприяння. Вони чинять супротив – аби цього не сталося. Мені відомо, що одним з працівників РДА була підготована анонімка, в якій ішлося про те, що під час опитування не було враховано думку 24 людей. Цей "документ" у підсумку став в основі відмови з боку ОДА. А зараз уже маємо серпень і почалося формування бюджету на 2017 рік – з цим і пов’язано затягування: щоби громади не потрапили в розподіл",  - каже Юрій Гангур, наголошуючи: перепон в об'єднанні нема, цей спротив штучний, нема протиріч із законом, аби не дати згоду на об'єднання.

 

molnar

Володимир Молнар, голова робочої групи з вивчення питань об'єднання громад у Копашневі, розповідає: "Ще торік я не був

lipchej

прихильником об'єднання громад. Я рік служив на фронті і демобілізувався. І, повернувшись в рідне село, почав вивчати тему. Ми вивчали досвід уже об’єднаних громад.

 Бачили: робляться дороги, садочки, забезпечуються школи. Як сказав один з директорів, різниця видна на око: до прикладу, якщо торік дали 5 банок фарби для ремонту, то цьогоріч уже отримали 200. Ведучи мову про об'єднання, ми на сесії запропонували такий варіант: щоби нічого не відбувалося за спинами людей. Але одразу ж отримали спротив і розгойдування ситуації з боку РДА. Так від нас відсікли Нанково. Можу впевнено сказати: ті люди, які мають відповідати за об'єднання, нам перешкоджають і відкрито протидіють".

"У чому конфлікт? По-перше, гроші мають іти повз кишені чиновників ОДА і РДА - напряму в територіальні громади. Чиновники лишаються без коштів. І саме тому ці люди думають не про реформи, а думають про гроші. Так назріває великий конфлікт між ОДА і нашою громадою. Але і у них є керівники. Президент і голова Уряду мають відреагувати на те, що ці чиновники (а це Москаль і Павлій), які мають нам допомагати, насправді перешкоджають. Посадовці  не повинні порушувати закон, а якщо порушили – повинні бути покарані!".

"Я брав участь у революціях і воював. Так за що ми боролися? Також і за реформи! Де безвізовий режим, де реформи освіти і охорони здоров'я? Де децентралізація?! Президент має відреагувати і приструнити Москаля. Ми здаватися не збираємося! Ми розуміємо, що зараз конфліктів не треба, бо іде війна. Але ж так не можна. Громада - незадоволена. І відповідно реагуватиме!", - каже Володимир Молнар.

Голова робочої групи з об’єднання громад у Нижньому Селищі Олександр Липчейзазначає: "Існують Закон України і Постанова Кабміну про добровільне об'єднання громад і його методику відповідно, це з одного боку. З іншого – бажання людей створити об'єднану громаду. Але є одна перешкода. І зараз Нижнє Селище - це приклад. І - привід поставити запитання до влади: чому налаштовують закарпатців проти Президента, Уряду, Верховної Ради? Саме ж вони відповідають за реформу. Чому влада Закарпаття проти закарпатців? Чому вона виступає проти заможного Закарпаття і заможної України?!".

"Ми зараз перебуваємо в листуванні із Мінрегіонбудом. У відповідь на наш лист урядовці вказують: незгода з боку обласної влади на об'єднання наших громад є незаконною. У Кабміні висувають вимогу: повернутися до розгляду з позитивним висновком. Але блокування триває. Якщо ж нам не допоможе Київ і в столиці не зроблять висновок по Закарпаттю, ми звертатимемося в міжнародні інституції. Цю справу не залишимо!", - наголошує Олександр Липчей.

Зі зверненням представників Хустщини до Мінрегіонбуду можна ознайомитися за посиланням:

http://www.khust.today/NewsOpen/id_news_90777